Minėdami Tarptautinę tolerancijos dieną – kartu kurkime TOLERANCIJOS KNYGĄ!

2014-11-10 d.

Jau ne pirmus metus, minime tolerancijos dieną su tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (toliau: Tarptautinė istorinio teisingumo komisija).  Šiais metais Tolerancijos dienos simbolis KNYGA.

Visas Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklas ir švietimo įstaigas pakvietė prisijungti prie siūlomos iniciatyvos ir kartu kurti Tolerancijos knygą.

Pilietinės iniciatyvos  tikslai:

• išsiaiškinti bei prisiminti žodžio Tolerancija reikšmę;
  • aptarti su mokiniais temą, ar mes gyvename tolerantiškoje visuomenėje, ar tolerancija vyrauja vienas kito atžvilgiu, kokius  netolerancijos ar tolerancijos pavyzdžius mokiniai prisimena;
  • rasti ir aptarti XX a. istorijos pavyzdžius, susijusius  su netolerancija kitai tautai, religijai ar rasei.  Paanalizuoti, kokias žiaurias pasekmes  gali sukelti netolerancija, priešiškumas kitam, kitokiam;
  • aptarti XX a. Lietuvos istorijos faktus (nacių  okupaciją ir sovietinės okupacijos laikotarpius)  rasti tolerancijos/netolerancijos pavyzdžius mūsų Lietuvos istorijoje ar jos vertinime.

Kodėl Tolerancijos dienos minėjimui siūloma Knyga?

Knyga yra nepaprastas daiktas, kurioje galima rasti visko: išminties, įvairiausių istorijų, pasakų ir tikrų dalykų. Knygos mus moko, pataria, priverčia susimąstyti ir, kaip teigė vienas iš Europos intelektualų, „perskaityta gera knyga gali visam laikui pakeisti žmogaus likimą“.

Mūsų mokykla jungiasi prie šios pilietinės iniciatyvos ir lapkričio 10 – 14 dienomis rengia tolerancijos savaitę bei siūlo tokias veiklas:

1. 1.PIRMADIENIS – mokyklos fojė (8.00 val.) direktorė M. Survilienė paskelbia tolerancijos savaitę, primena žodžio „Tolerancija“ reikšmę, istoriją, išvardina netolerantiškumo priežastis ir supažindinasu tolerancijos savaitės renginių planu. Pavaduotoja ugdymui N. Kavaliauskienė  paskelbia "Tolerantiškiausio mokinio, mokytojo, darbuotojo" rinkimų pradžią  ir visų paprašo įsisegti emblemas (simbolis knyga su užrašu „VISI SKIRTINGI – VISI LYGŪS ).
  2. 2.Klasės valandėlių, pamokų metu kartu aptarti žodžio „tolerancija“ prasmę ir reikšmę. Paaiškinti, jog žodis „tolerancija“ nereiškia žodžio „meilė“ ar „gerumas“;
  3. 3.Istorijos, dorinio ugdymo pamokose siūlome paanalizuoti tolerancijos/netolerancijos pavyzdžius iš istorijos (iš Lietuvos ir pasaulio), paieškoti tokių pavyzdžių iš dabartinio gyvenimo: kasdienių gyvenimo situacijų, iš mokyklos ar vietos bendruomenės gyvenimo.
  4. 4.Kurti tolerancijos knygą (jas gaminti klasės valandėlių, dailės pamokų metu ar net namuose ir jas pristatyti klasės valandėlių metu). Knygoje turi atsispindėti Tolerancijos tema (kas yra tolerancija).
  5. 5.Tolerancijos knygą (atskirus knygos lapus) kuria atskirai kiekviena klasė, o po to eksponuoja mokyklos fojė arba bibliotekoje.
  6. 6.Karaoke – ketvirtadienį (mokyklos salėje).
  7. 7.Baigiamoji pilietinės akcijos dalis – penktadienis. Prie Tolerancijos knygos pasveikinami tolerantiškiausi mokiniai ir mokytojai, gražiausių, originaliausių knygų kūrėjai.
  8. 8.Vaikų grupė prieš smurtą „Gerumo kibirkštėlė“ organizuoja pertraukų metu žaidimus pradinių klasių mokiniams ir piešia kartu Tolerancijos knygą (pirmadienis, antradienis, trečiadienis,).

Sėkmės ir smagios kūrybos

Socialinė pedagogė Rasa Maniušienė

Thursday the 17th. Adresas: J. Basanavičiaus g. 32, LT-28140 Utena. Tel.:+370 389 55369, faksas: +370 389 55369, Elektroninis paštas: mokykla@saltenis.utena.lm.lt Juridinio asmens kodas 190181786. Svetainės administratorė J.Kraujalienė informatika@saltenis.utena.lm.lt