website

Karjeros ugdymas

Spausdinti
Paskelbta: 2013-01-15 Autorius Jolita

 

Profesijų pasaulyje
„Pasirink mėgstamą darbą ir tau gyvenime nė vienos dienos nereikės dirbti", - byloja populiarus posakis. Bet kaip pasirinkti profesiją, jos neišbandžius ir nežinant, kas yra mėgstamas darbas? Pirmiausia, norint priimti tinkamus sprendimus, reikia gerai pažinti save, žinoti savo norus, gabumus, asmenybės savybes, gerai orientuotis profesijų pasaulyje. Padėti surasti atsakymus į šį klausimą sutiko Euroguidance ambasadorė Virginija Jaruševičiūtė, kuri atvyko į mūsų mokyklą ir su šeštos klasės mokiniais įdomiai ir turiningai vedė ugdymo karjerai popietę. Drauge su ambasadore mokiniai atliko įvairias užduotis, žaidė kūrybinius žaidimus, džiaugėsi prizais.

 

Vasario 25 d. mūsų mokyklos aštuntos klasės mokiniai lankėsi Utenos RPM centre. Mokiniai apžiūrėjo praktinio mokymo laboratorijas, maisto pramonės cechus. Susipažino su automobilių mechaniko, apdailininko (statybininko), maisto pramonės darbuotojo, virėjo, staliaus specialybėmis. Jie įsitikino, kad tikslinga ir patogu tęsti mokslus profesiniame centre gimtajame Utenos mieste.

 

Įdomus profesijų pasaulis

Birželio 17 d. mūsų mokykloje vyko integruotos UK ir Žmogaus saugos, IT pamokos 5 ir 8b klasėse. Mokiniai, atlikdami komandines užduotis, turėjo galimybes iš arčiau susipažinti su profesijų įvairove. Jaunimo užimtumo skyriaus vedėja Angelė Snieguolė Malinauskienė mokinius supažindino su Jaunimo darbo centro teikiamomis paslaugomis, su karjeros žingsniais. Mokiniai atliko savęs pažinimo užduotis, dalyvavo protmūšyje.

 

 

Šeštokų išvyka pas ugniagesius
Gegužės 2 dieną mūsų mokyklos šeštokai dalyvavo atvirų durų renginyje Utenos priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje. Mokiniai susipažino su ugniagesio gelbėtojo profesija. Ugniagesiai gelbėtojai mokiniams demonstravo techniką, įrangą , paaiškino apie gaisrinės saugos svarbą, pagrindines saugaus elgesio taisykles, veiksmus kilus gaisrui . Mokiniams šios žinios pravers kuriant saugią pilietinę visuomenę, gal paskatins rinktis ugniagesio-gelbėtojo profesiją.

 

2019 m. kovo 14 d. mūsų mokyklos 8a ir 8b klasės mokiniai lankėsi Utenos RPM centre. Aštuntokams buvo papasakota apie čia rengiamas automobilių mechaniko, apdailininko (statybininko), maisto pramonės darbuotojo, virėjo, staliaus ir kitas specialybes. Mokiniai sužinojo apie galimybę mokymo centrą pasirinkti jau nuo devintos klasės, stažuotes užsienyje, jie aplankė praktinio mokymo laboratorijas, maisto pramonės cechus.

 

2018 m. rugsėjo 11 d. Utenoje vyko edukacinis-pramoginis renginys „PROFESINIS MOKYMAS – TAVO ATEITIES KARJERA!" Mūsų mokyklos septintokai susipažino su profesinio mokymo ateities perspektyvomis, karjeros galimybėmis, verslo įmonėse naudojamomis inovatyviomis technologijomis. Mokiniai turėjo galimybes apsilankyti Lietuvos inžinerinės pramonės asociacijos LINPRA Infomobilyje ir išbandyti profesijas „gyvai". Virėjai, padavėjai ir barmenai visus renginio dalyvius vaišino obuolių pyragu, arbata. 

Visuotinė atvirų durų diena tėvų darbovietėse

Birželio mėn. mūsų mokyklos mokiniai dalyvavo respublikinėje iniciatyvoje ,,Šok į tėvų klumpes“. Šios dienos veiklų tikslas – suteikti progą mokiniams artimiau susipažinti su tėvų ir artimųjų darbovietėmis bei jose esančiomis profesijomis, plėtoti savo karjeros kompetencijas, sudaryti sąlygas tėvams įsitraukti į ugdymo procesą. Penktos klasės mokiniai lankėsi Utenos kūrybinių industrijų centre „Taurapilis“, kuriame dirba vienos mokinės mama .Savo studijoje „Mezgimo manija“ ji papasakojo apie tekstilininko profesiją, parodė ir leido išbandyti mezgimo įrenginius .Šeštos klasės mokiniai vyko į Utenos kultūros centrą. Čia jie turėjo galimybes pažvelgti į scenos užkulisius, susipažinti su centro vykdoma veikla, plačiau sužinoti apie lėlininko ir choreografo profesijas. Smagu buvo visiems pašokti ir pasiklausyti klasės draugės grojimo, dainavimo. Pirmos klasės mokiniai turėjo puikią progą Utenos kino namuose susipažinti su radijo laidų vedėjo profesija.

Dėkojame mokinių tėveliams už bendradarbiavimą ir nuoširdų priėmimą. Džiaugiamės, kad iniciatyva pavyko, tikrai buvo naudinga ,,pasimatuoti“ tėvų profesijas.

Aštuntokų išvyka į Alantos technologijos ir verslo mokyklą


2018 m. gegužės 10 d. mūsų mokyklos aštuntų klasių mokiniai vyko į Alantos technologijos ir verslo mokyklą. Išklausę paskaitą, mokiniai lankėsi mokyklos sektoriniame praktinio mokymo centre, mokomajame ūkyje, dvare. Mokiniai buvo supažindinti su visomis Lietuvoje paplitusiomis tradicinėmis gyvulininkystės šakomis: pienine ir mėsine galvijininkyste, kiaulininkyste, paukštininkyste, arklininkyste, avininkyste, bitininkyste, jų produktais. Taip pat sužinojo apie gyvulininkystės specialistų rengimą, darbo šioje srityje galimybes.

 

7b klasės išvyka į Utenos kolegiją

Balandžio 23 d. mūsų mokyklos moksleiviai buvo pakviesti  į mokslo, technologijų, inžinerijos ir matematikos (STEM) srities atradimų savaitės užsiėmimus Utenos kolegijoje. Septintokai  galėjo išbandyti savo jėgas robotų kovose ir 3D kūryboje.

Aštuntokų išvyka į URPMC


2018 m. kovo 22 dieną Utenos profesiniame mokymo centre lankėsi 8a mokiniai. Mokyklos skyriaus vedėja papasakojo apie mokymo programas, galimybę pasirinkti mokymo centrą jau nuo devintos klasės. Įdomiausia ekskursijos dalis – „gyva" technologijų pamoka. Vaikinams profesijos mokytojai pasakojo, kokių savybių turi turėti būsimasis automobilių mechanikas, rodė, kaip atliekami automobilio techninio aptarnavimo ir remonto darbai, kaip dirbama su įvairia diagnostine įranga. Mergaitės darbavosi mokomajame viešbutyje – jos mokėsi lankstyti servetėles ir serviruoti stalą. Mokiniai suprato, jog kiekvienas darbas reikalauja kantrybės ir stropumo, tų savybių, kurias žmogus ugdosi kasdieninėje veikloje.

Karjeros savaitė mūsų mokykloje

Balandžio 4 d. 6a, 8b klasių mokiniai, besidomintys odontologo  profesija, lankėsi  Utenos kolegijos  odontologijos kabinete, susipažino su odontologo, burnos higienisto, odontologo padėjėjo,  slaugytojo profesijomis. Dėkojame Utenos kolegijos bendruomenei už  nuoširdų bendradarbiavimą.

Balandžio 5 d. mokykloje lankėsi  lopšelio-darželio „Voveraitė“  psichologė D. Šarkiūnienė, ji  mokiniams papasakojo apie psichologo profesiją, atsakinėjo į mokinių užduotus klausimus, kalbėjo apie tarpusavio bendravimą, problemų sprendimą, psichologinę pagalbą.

Balandžio 6 d. 7a ir 7b klasių atstovai vyko į Utenos kolegiją  verslo ir technologijų fakultetą, kur susipažino su automatinio valdymo sistemų inžinieriaus profesija. Mokiniai  turėjo progą išbandyti įvairią šiuolaikinę įrangą, mobilųjį robotą.

Balandžio 6 d. 8b klasės mokiniai dalyvavo susitikime su Jaunimo centro darbo vedėja V. Jaruševičiūte. Mokiniams buvo pristatytas įsidarbinimo galimybių barometras Utenoje ir Lietuvoje. Viešnia papasakojo apie savanorystės  naudą  ir  pakvietė pažaisti smagų žaidimą apie gerąsias  asmenines savybes.

Balandžio 7d. 7b kl. mokiniai vyko į URPM centrą. Apžiūrėję mokymo centrą ir pasiklausę specialybių pristatymo, moksleiviai  buvo pakviesti į praktinę veiklą.  Automobilių dirbtuvėse pamoką vedė profesijos mokytojas Jonas Bivainis. Smagiausia buvo patiems išardyti automobilio variklį. Mokiniai įsitikino, kad ši mokykla  yra stipri savo praktinio mokymo baze ir patraukliu mokymu.  

 

Atvirų durų diena Utenos apskrities vyriausiajame policijos komisariate

Kovo 9 dieną mūsų mokyklos 8a klasės mokiniai dalyvavo atvirų durų dienoje Utenos apskrities vyriausiajame policijos komisariate. Susirinkusiems jaunuoliams buvo pristatyta policijos veikla ir pareigūno profesija. Mokiniams buvo išsamiai papasakota, kur ir kaip jie gali mokytis šios profesijos. Policijos komisariato kieme apsilankiusiųjų laukė pareigūnai, kurie supažindino su specialiojo automobilio, naudojamo Kelių policijos pareigūnų, galimybėmis. Mokiniai turėjo progą apžiūrėti tarnybinį automobilį, jame esančią amuniciją.

Pažintis su kosmetologės ir programuotojo profesijomis

Lapkričio 17 dieną 7a klasės mergaitės susipažino su kosmetologės profesija, o berniukai su - programuotojo. Mergaitės dalyvavo susitikime su kosmetologe Rasa, kuri papasakojo mergaitėms apie odos priežiūrą paauglystėje, kosmetikos priemonių naudojimą bei kosmetologės darbo ypatumus. Tuo tarpu berniukai sužinojo, kur galima mokytis programuotojo specialybės ir išbandė praktiškai programuotojo darbą kompiuterių klasėje.

7a klasės išvyka į Utenos rajono apylinkės teismą

Spalio 28 dieną 7a klasės mokiniai kartu su auklėtoja Jolita Kraujaliene lankėsi Utenos rajono apylinkės teisme. Mokiniai buvo supažindinti su įstaigos veikimu, aplankė posėdžių salę, susipažino su teisėjo, advokato, prokuroro darbo ir profesijos ypatybėmis, išbandė teisiamiesiems skirtą suolą, sužinojo, kaip vyksta posėdžiai. Aplankė teismo archyvą, kur išgirdo, kaip tvarkomos bylos. Išvyką padėjo organizuoti 7a klasės mokinės Gretos mama.

6b klasės išvyka į Utenos regiono kelius

Spalio 21 dieną 6b klasės mokiniai drauge su auklėtoja Laura Araminaite įdomiai leido laiką išvykoje į Utenos regiono kelius. Mokiniai buvo supažindinti ne tik su eismo taisyklėmis, bet ir su vairuotojo, inžinieriaus, ekonomisto profesijomis. Moksleiviai aktyviai atsakinėjo į pateiktus klausimus ir pilni įspūdžių bei dovanų grįžo namo. 

 Išvyka į nardymo centrą Sudeikiuose


Rugsėjo mėn. mūsų mokyklos mokiniai lankėsi Utenos nardymo centre Sudeikiuose. Aplinkosaugininkas B. Vygelis supažindino penktokus su aplinkosaugininko ir nardymo instruktoriaus profesijomis. Mokiniai apžiūrėjo nardymo įrangą. Smagiai pasiplaukioję katamaranu ir peržiūrėję filmą, jie aptarė šių įdomių profesijų ypatumus.

5a profesinio veiklinimo išvykos

Balandžio 14 d. 5a klasės mokiniai lankėsi Utenos leidykloje „Indra". Mokiniai susipažino su užsakymo vykdymo procesu nuo užsakymo priėmimo, gamybos iki realizavimo, sužinojo, kokių profesijų žmonės dirba šioje įmonėje. Leidykloje-spaustuvėje stebėjo sudėtingų šiuolaikiškų spaudos mašinų, spausdinančių įmonėms kalendorius, knygas, katalogus, bukletus, skrajutes, vizitines korteles, įvairių formų pakuotes, darbą. Dėkojame vadovei Žanetai Kibickienei už dovanas, įdomią ir naudingą ekskursiją.Sekančią dieną penktokai vyko į Utenos Visuomenės sveikatos biurą, susipažino su šios įstaigos funkcijomis ir darbuotojais. Biuro specialistė pristatė vaizdines, mokomąsias priemones: girtumo akinius, rūkančiojo ir sveiko žmogaus plaučius, vaikišką antsvorį imituojančią liemenę, kraujagyslės modelį, rūkančio žmogaus burną, papasakojo apie sveiką mitybą. Visuomenės sveikatos specialistai tikisi, kad žinios ir įgūdžiai, kuriuos mokiniai įgijo susitikimo metu, padės apsispręsti renkantis profesiją, o svarbiausia – padės gyventi sveikiau.

 

Išvyka į URPM centrą 2016-02-PROFESINE


Vasario 23 dieną mūsų progimnazijos aštuntokai lankėsi Utenos regioniniame profesiniame mokymo centre. Mokiniai sužinojo apie mokymo programas, stažuotes užsienyje, popamokinę veiklą, galimybę pasirinkti mokymo centrą jau nuo devintos klasės. Jie apžiūrėjo modernias praktinio mokymo laboratorijas, aprūpintas pačia naujausia įranga. Mokiniai džiaugėsi įdomia ekskursija, kai kurie jų prisipažino, kad ateityje yra nusprendę stotį į profesinę mokyklą gimtajame Utenos mieste. 

 

Aštuntokai protų mūšyje 2016-02-12 09.56.41

Jaunimo darbo centro vedėja Virginija Jaruševičiūtė pakvietė mūsų mokyklos aštuntokus varžytis protų mūšyje, kur mokiniai turėjo galimybę geriau susipažinti su įvairiomis profesijomis, pasitikrinti savo žinias, įvertinti profesijos pažinimo svarbą sėkmingiems karjeros sprendimams priimti. 

 

 

  6a klasės išvyka į SEB banką

DSC 01466a klasės mokiniai, kartu su auklėtoja J.Kraujaliene ir profesinio veiklinimo koordinatore L.Sližiene, svečiavosi SEB banke. Kur banko valdytoja pristatė banko teikiamas paslaugas, papasakojo apie banke dirbančių darbuotojų darbo specifiką, reikalavimus ir kasdienybę.

 

 

DSC02913

7a klasės išvyka į UAB „Vytrolma"

UAB „Vytrolma" kolektyvas mokyklos septintokus pakvietė apsilankyti įmonėje, kurios specializacija – aukštos kokybės gaminių iš lakštinio plieno, skirtų statyboms ir statybų pramonei, gamyba. Kadangi 7a klasės branduolį sudaro berniukai, jiems ir buvo įdomiausia pamatyti, kokių specialybių žmonės čia dirba. Įmonėje įdiegta daug modernių įrengimų: karpymo, lankstymo staklės, greitaeigiai presai- perforatoriai, lazerinio pjovimo staklės ir kt. Todėl su šiais įrenginiais gali dirbti specialistai, turintys pakankamai žinių, norintys mokytis ir tobulėti. 

 

Ugdymo karjerai centras mokyklos bibliotekoje (17 kab.)

1. Siūlomos individualios ir grupinės konsultacijos mokiniams, kurių tikslas - tyrinėti įvairias karjeros galimybes, suteikti informaciją apie profesijas, studijas susijusias su individualiais interesais, polinkiais bei galimybėmis, padėti išsiaiškinti savo stipriąsias bei silpnąsias puses, polinkį į tam tikrą veiklą.
2. Teikiamos konsultacijos progimnazijos mokytojams, padedant jiems integruoti ugdymą karjerai į mokomuosius dalykus ir užtikrinti kokybišką karjeros paslaugų teikimą mokiniams.
3. Kaupiama ir teikiama informacija apie profesijas, mokymosi įstaigas, studijų, mokymo programas, mokoma rasti ir efektyviai naudoti informaciją, susijusią su ugdymu karjerai.

Kryptingos ugdymo karjerai paslaugos teikiamos ne tik konsultuojant individualiai ar grupelėmis, bet ir per klasės valandėles, integruotas pamokas, projektines veiklas, renginius, pažintinius vizitus, išvykas, susitikimus, įvairius užsiėmimus, skirtus ugdyti mokinių karjeros kompetencijas.
Progimnazijos Ugdymo karjerai centre paslaugas teikia koordinatorė Laima Sližienė. Dėl individualių konsultacijų prašome iš anksto registruotis bibliotekoje.

 

 

Balandžio 10 d.5a ir 6a klasės mokiniai lankėsi Leliūnuose, V. Valiušio keramikos muziejuje, susipažino su ekspozicija, keramiko profesija, sužinojo, kaip gaminami įvairūs keramikos 2015-uredijadirbiniai. Šalia esančiame Meno centre mokiniai įdomiai praleido laiką: vykdė kūrybines užduotis, patys kūrė, vaidino skulptūrų istorijas, išmoko įvairių edukacinių žaidimų, pagilino žinias apie muziejininko profesiją. Utenoje mokiniai buvo laukiami miškų urėdijoje, kur galėjo pasikalbėti su miškininkais, užduoti jiems klausimus, sužinoti apie  šią profesiją, pasitikslinti, kaip ir kada sodinti medelius. Žiūrėjo ir aptarė filmą apie miškus, gaisrus.

 

 2015-03-profesine

 7 b klasės mokiniai lankėsi Utenos RPM centre. Mokiniai buvo palydėti į praktinio mokymo laboratorijas – mergaitės į maisto ruošimo cechą, o berniukai į stalių dirbtuves. Praktinė užduotis, kurią turėjo įveikti septintokės , buvo tikrai viliojanti – sausainių kepimas. Kol kepė sausainiai, padavėjai-barmenai rodė meistriškumą, mokydami paserviruoti stalą ir kūrybiškai išlankstyti servetėles. Kol mergaitės darbavosi virtuvėje, vaikinukai kartu su profesijos mokytojais mokėsi staliaus gudrybių. Jiems taip pat greitai prabėgo dvi patyriminio veiklinimo pamokos, išbandant modernias stakles.

 

2015-atelje

Vasario 23 d. 7a klasės mokinės lankėsi D. Maračinsko senojoje fotoateljė,  klausėsi  įdomaus pasakojimo apie  fotografiją,  fotografo profesiją, apžiūrėjo senų fotoaparatų  kolekciją. Smagu buvo nusifotografuoti, stebėti nuotraukos kelią iki kliento. Mokinės sužinojo, nuo ko priklauso nuotraukų kokybė, unikalumas, kur galima išmokti šios profesijos.

 

 

 

Džiugios aštuntos klasės mokinių akimirkos iš susitikimo su Utenos kolegijos studentais. Smagu buvo susipažinti su kineziterapeuto profesija.

 

 

 

 

 

DSC00812

7a ir 7b kl mokiniai gruodžio mėnesį lankėsi Etnokosmologijos muziejuje ir UAB „Hoda“. Mokiniai  susipažino su operatoriaus, inžinieriaus, techniko profesijomis.

 

 

 

 

DSC 0805

5b klasės mokiniai lankėsi „Utenos diena“ redakcijoje, stebėjo, kaip paruošiamas laikraštis spaudai. Susipažinę su žurnalisto  profesija, daugelis panoro pasirinkti šią specialybę ateityje, stebėjo, kaip internetiniame laikraščio puslapyje kuriamos naujienos, pranešimai. Mokiniai domėjosi, kaip renkama informacija, rašomos publikacijos.

 

 

 8 b klasės mokiniai lankėsi Utenos regioniniame  profesiniame  mokymo centre, susipažino su automobilių mechaniko specialybe, apžiūrėjo mokymo kabinetus, patys pabandė atlikti kai kurias užduotis.

 

Atvaizd0819

 

 

8a klasės mokiniai susitiko su  Utenos Jaunimo darbo centro vedėja Virginija Jaruševičiūte ir dalyvavo  žaidime „Profesijų labirintas“, pasitikslino, kokias specialybes jiems geriausiai tiktų  pasirinkti.

 

 

 

100 0542

6a klasės mokiniai A. ir M.Miškinių bibliotekoje susipažino su bibliotekininko specialybe, klausėsi pasakojimo apie knygos kelią iki skaitytojo, žiūrėjo filmą apie saugų internetą.

 

 

 

Tuesday the 21st. Adresas: J. Basanavičiaus g. 32, LT-28140 Utena. Tel.:+370 389 55369, faksas: +370 389 55369, Elektroninis paštas: mokykla@saltenis.utena.lm.lt Juridinio asmens kodas 190181786. Svetainės administratorė J.Kraujalienė informatika@saltenis.utena.lm.lt